הוספת ממ"ד (מרחב מוגן דירתי)

מהו ממ"ד?

ממ"ד ( מרחב מוגן דירתי ) הינו מבנה מוגן שנועד לשרת את יושביו .המבנה כולו מזוין ומעת לעת פיקוד העורף מעדכן את המפרט בהתאם לאיום המאפיין את האזור. לצורך ההמחשה ממד בעוטף עזה שחשוף לאיום הקאסמים והפצמ"רים  נדרש כיום ל30 ס"מ עובי קיר, ממד אשר ממוקם בדרום הארץ בין קו ה7 ק"מ לקו ה40 ק"מ נדרש לרוב לקיר בעובי 40 ס"מ ואילו ממד בקו עימות בצפון עשוי להידרש לעובי קיר 50 עד 80 ס"מ

יתרונותיו השונים של הממ"ד

מטרתו העיקרית של הממ"ד היא לספק מיגון בפני התקפות אוויר והתקפות טילים שזמן ההתרעה בפניהן הוא קצר מכדי לאפשר גישה למקלט. גישה אל מ"מד הנמצא באותה הקומה בה מתגוררים או לחילופין בדירה עצמה מצמצם באופן משמעותי את זמן ההגעה אליו. כמו כן, הפיכת הממ"ד לחלק מדירת המגורים או מן המרחב הקומתי מביאה להעלאת גודלו והשבחתו הכלכלי של המבנה. בבניינים נושא הממד הוא בעל משנה תוקף נוסף , בעת רעידת אדמה . מכיוון שהממ"ד נבנה על חזית אחת של הבניין, ולמעשה נבנה על יסודות משל עצמו, החוליה היחידה שתשרוד בעת רעידת אדמה ,חלילה, תהיה חוליית הממ"ד שבנויה זו על זו. תחום נוסף אשר תפס מודעות בשנים האחרונות בנושא הממ"ד ,הינו הגנה מגזים רעילים ( מאחר והוא אטום ויש בתוכו מסנן כימי/מסנן אוויר) ובכך נותן הממ"ד מענה גם ללוחמה בלתי קונבנציונאלית . למעשה כיום חל חוק חובה להתקנת מסננן כימי בכל ממ"ד ברחבי הארץ הן בבניינים והן בבתים פרטיים.

מפרט הממ"ד- מרחב מוגן דירתי

גודל הממ"ד הפנימי לא יקטן מ 9 מ"ר נטו לכל הפחות, וברוב המקרים יש צורך להוסיף לממ"ד מבואה ,אשר משמשת כקיר הדף לדלת. כמו כן יש להתקין בממ"ד דלת וחלון ייעודיים להדף ורסס, הטיח הפנימי הינו טייח בגר , על מנת שלא יתפרק בעת פיצוץ. כמו כן יש לשים נקודות חשמל ותקשורת ולהיערך לעת שהייה ארוכת טווח. סוג הבטון הינו ב 300 ואופן הזיון נעשה על פי התוכנית של פיקוד העורף. איטום הגג בממ"ד נעשה על ידי יריעות ביטומניות. צינורות אוורור שיש לשים בזמן יציקת הממד הם שניים של 4 צול ואחד של 8 צול. גוף התאורה צריך להיות פלורסנטי מוגן ממים ועם תאורת חירום. כמו כן יש לעשות דרך צינורות האוורור הכנה לתקשורת וטלוויזיה. בבדיקה האחרונה שבצעו פיקוד העורף, אחוז גבוה מין הממ"דים נמצאו כלא תקינים, ולכן כאשר בוחרים חברה שתבנה את הממד עבורכם, יש לשים דגש אודות הנושא ההנדסי !!! ראוי לציין שהממ"ד טומן בחובו תהליך התרים מקדים, אשר כולל אישור אל מול ועדת תכנון ובנייה אזורית ואף אישור מול פיקוד העורף. מעוניין לקבל פרטים נוספים? השאר פרטים בטופס מטה ונחזור אליך בהקדם!

רקע אודות הממ"ד- מרחב מוגן דירתי

1991- נושא בניית הממד החל בעקבות מלחמת המפרץ , שבה נשמעו אזעקות רבות ברחבי הארץ והשאירו את תושבי המדינה ללא מיגון או מקום מחסה , מאז ועד היום הוחלט כי בכל בנייה חדשה בישראל יוקם ממ"ד, מטרת הממ"ד היא הגנה מפני פגיעה של חומר נפץ מרסק, והגנה מפני חל"כ במקרים בהם לא ניתן להגיע למקלט . 2001- זוהי השנה שנופל הקאסם הראשון בעיר שדרות ומאז ועד היום האזור מוכה מלחמה 2008- זו השנה בה נהרג האזרח הראשון מירי הטילים , כמו כן בשנה זו צה"ל יוצא למבצע "עופרת יצוקה", שלאחריו קובעת המדינה שהיא ממגנת כל בית בישובים עד קו ה4.5 ק"מ מהגבול 2012- מוקם הארגון "מיגון לכולם" מתוך הבנה ש50% מה"ממדים אינם תקינים, שהמדינה אינה מסייעת בנושא ההיתרים ולמשפחה הממוצעת אין נגישות לידע בסיסי בשוק המיגון, כמו כן בשנה זו יוצא צה"ל למבצע "עמוד ענן" שלאחריו מחליטה המדינה למגן שבעה ישובים נוספים עד קו ה7 ק"מ מהרצועה. 2013- הארגון "מיגון לכולם" מבצע אחת לחודש תערוכת מיגון מתגלגת, לשם התאגדות צרכנית חזקה ויצירת קבוצת רכישה לכל אמצעי המיגון, כמו כן התערוכות מציעות פתרונות מימון ואדריכלות , למעשה מענה הוליסטי לתחום המיגון

פיקוד העורף הינו הגוף האמון אודות בניית הממ"ד- מרחב מוגן דירתי

הגוף האמון אודות מפרט הממד הינו פיקוד העורף, ולכן לפני ביצוע הממ"ד יש לבצע תהליך התרים אל מול ועדת תכנון ובנייה ,בדיוק כמו שעושים בכל שינוי של הבמה ובנוסף יש לבצע גם אישור מול פיקוד העורף. החברה הקבלנית הינה גוף מבצע על פי הנחיות פיקוד העורף,אשר מבצעת את הממד על פי הנחיותיו.
מעוניין לקבל פרטים נוספים?

לקבלת מידע נוסף צרו קשר עכשיו עם צוות מיגון לכולם 073-2803698 או השאירו פרטים בטופס צור קשר