24
אוג
2021

הקשר בין ממ"ד ורעידות אדמה

Posted By :
Comments : Off

כבר שנים שמדובר בישראל על רעש אדמה עתידי שעלול לפגוע במדינתנו בצורה קשה. אמנם המוכנות הישראלית לרעידת אדמה איננה מושלמת אבל נראה כי בשנים האחרונות ישנה תשומת לב רבה יותר לנושא ושיח לגביו וכולנו תקווה שהמוח היהודי אכן ימציא לנו פטנטים למקרה שכזה, אם יבוא כשיבוא והלוואי ולא יבוא.

בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד רעשי אדמה גדולים פוגעים ברחבי הגלובוס, מחריבים ערים ומבנים, הופכים אנשים למחוסרי דיור וכמובן גם פוגעים בנפש. רק בחודש אוגוסט האחרון רעדה האדמה בהאיטי. רעש האדמה היה בעוצמה 7.2 בסולם ריכטר, כאשר רעידת האדמה פגעה במרכז המדינה, כ-150 ק"מ מערבית לבירת האיטי פורט או-פרינס. ברעידה נהרגו 2,189 בני אדם והיא הוגדרה כאסון נרחב. לצערנו, רק זמן קצר יותר לפני כן, בחודש יולי השנה, התרחשה רעידת אדמה בשומגין (חצי האי אלסקה) והיא נרשמה כרעידת החזקה ביותר בארה"ב מאז שנת 1965.

ארצנו הקטנטונת והיפה ממוקמת מעל השבר הסורי אפריקני ולכן נחשבת כמדינה מועדת לרעידות אדמה. כמה וכמה כאלו אכן התרחשו במהלך ההיסטוריה (מאז ימי ממלכת יהודה ועד האחרונה הידועה לנו בשנת 1995) כאשר חלקן היו הרסניות, החריבו ערים ואף גבו אלפי קורבנות.

אז מה לנו ולרעידות אדמה?

אם תשאלו אנשי מיגון ופקע"ר, כולם יאמרו לכם כי ממ"ד, הלא הוא מרחב מוגן דירתי, הינו פתרון המיגון הטוב ביותר הקיים בשוק המיגון. אך יש כאלו הסוברים כי הממ"ד יכול לתת מענה נוסף ולהגן על יושביו גם מפני רעידות אדמה. הייתכן?

ברשותכם, הבה ונבחן את הטענה הזו ונתחיל עם תהליך של הוספת ממ"דים לבניין משותף, תהליך בו דיירי הבניין מתאגדים יחד ופועלים לטובת הוספת ממ"דים לכלל הדירות בבניין. לאחר מספר שלבים אותם יש לעבור בדרך לממ"ד המיוחל (פירוט תוכלו למצוא בבלוג ייעודי באתר הבית שלנו) ולאחר שצלחנו את כולם מתחילים בשלב הביצוע – בניית הממ"דים. ממ"דים שנבנים בהצמחה לבנייני מגורים משותפים יבנו האחד על השני ויצרו מעין מגדל של ממ"דים הצמודים לפאה של הבניין כאשר דיירי הבניין, אליו חוברו הממ"דים, נהנים מחדר נוסף וממוגן בדירתם. חשוב להבין כי החיבור של הממ"ד לדירות בבניין נעשה בצורה קוסמטית ולא קונסטרוקטיבית ובגלל מבנה הממ"ד ואופן בנייתו, ישנה הערכה חזקה שבעת רעידת אדמה המקום הבטוח ביותר לשהות בו יהיה הממ"ד (תזכורת – ממ"ד שגודלו 9 מ"ר ישקול כ55 טון) שיישאר לעמוד על תילו בין אם הבניין יקרוס או אם לאו (רק שלא נדע).

בחצי השנה האחרונה נתקלנו כמה וכמה פעמים בדיירים המעוניינים להוסיף ממ"ד לדירתם ובמהלך השיחה (בסלון ביתם על קפה ועוגיות) בה שוחחנו והסברנו על אופן העבודה והמיגון, עלויות וזמנים, היתרים ואישורים נשאלנו גם לגבי נושא רעידות האדמה. לאחר השיח הרב על רעידות האדמה בתקופה האחרונה ובעקבות האסון הנורא בהאיטי, ראינו לנכון להנגיש את המידע עבורכם ולנוחיותכם ולתת עוד נקודה מעניינת למחשבה…

מעוניינים לשמוע עוד על ממ"דים? מוזמנים ליצור קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.

The following two tabs change content below.

שחף פריפז

שחף פריפז יוזם ומנכ"ל קבוצת מיגון לכולם. כתושב בדרום שחי את שגרת התושבים בזמן ירי הטילים בעשר השנים האחרונות, אני מזדהה באופן עמוק עם המשפחות. לדאבוני, הבנתי כי הישועה לא תגיע ממשלת ישראל ולאור ניסיוני החברתי העצום והידע הרב שצברתי במשך השנים, החלטתי להקים ארגון מקצועי, אשר ידע לייעץ, להנגיש מידע, ולתת את הפתרונות הטובים והמותאמים ביותר בתחום המיגון.

Ⓒ כל הזכויות שמורותת כל הזכויות שמורות למחבר/ים. אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן הנל בלא קבלת הסכמתם של המחברים בכתב ומראש. הכותבים אינם ...